These are the people who make the school what it is on a daily basis. They are required to be committed to the school and work hard to ensure excellence in all areas. They can be divided into a number of categories:

Pre Primary (Grade 000 to Grade 0)
Junior Primary (Grade 1 to Grade 3)
Senior Primary (Grade 4 to Grade 7)
Specialist Staff (Art, Music, Drama, IT, Xhosa)
Administration Staff
Support and Grounds Staff

Headmaster:
Chris Storey

Deputy Head
Jennifer Court

Administration and Finance:
Michelle Barnard (Bursar)
Judith Hanekom (Assistant Bursar)
Melanie McCulley (School Secretary)
Ronell Adams (Uniform Shop Manager)
Tracey du Toit (Admissions, PA to Headmaster, Marketing)
Nigel Rank (IT Manager)

Oakwood Teachers (Pre-Primary)
Claire Caldecott (Oakwood Head of Department)
Karen Bind
Callo Cloete
Caron Botha
Caroline Hodge
Natasha van Greunen


Oakwood Assistants
Rhoda Fingers
Wendy Angus
Lucy Elbrink
Rozelle Karelse
Wildene Burke
Sylvia Tongo

Junior Prep Teachers
Annie Hugill (Head of Department)
Sandy Hawkridge
Julie du Plessis
Kyla van Straaten
Nikki Flanders
Pam Roberts
LIndiwe Jijana (Assistant and Xhosa)

Senior Prep Teachers
Sinéad Mendes (Head of Department)
Phil Thöle
Jacqui Coleshaw
Claire Craig
Lucy Cocks
Tracey Elliott
Hanneri Pienaar
Don Angus
Bridgette Bouah

Specialist Teachers
Suzette Franck (Afrikaans)
Julie Birch (Art)
Nina Wessels (Drama / Afrikaans)
Jacqui Coleshaw (Drama)
Linda Wilhelm (Afrikaans)
Don Angus (Science)
Michelle Farrer (Xhosa)

Prep School Aftercare:
Yolanda Lewis (Prep School Aftercare Manager)
Lucille Fairbairn
Rozelle Karelse

Oakwood (Pre-Primary) Aftercare:
Rhoda Fingers (Oakwood Aftercare Manager)
Lucy Elbrink

Educational Support
Lisa Jones (Educational Support Unit Head of Department)
Lynne Minnaar (Educational Support)
Karin Lehmensiek (Occupational Therapist)
Alison Rogers (Speech Therapist)
Lucy Cocks (Educational Support)
Zoë Douglas (Counsellor)

Music Department
Graham Diesel (Head of Department)
Hester Fourie
Graham Alexander
Joanne Frehse
Rachel Potgieter
Evan van Schoor
Velma-Jean Campbell
Marisa van Wyk
Lindsay de Kock

Sports Department
Mandy McIlroy (Head of Sport)
Richard Weekes

Intern
Illona Symons

Facilities Management
Delf Amm (Facilities Manager)
Ryan Appollis
Phillip Samuels

Cleaning Staff
Mary Petersen
Angelina Gcali
Monique Cupido
Patricia Williams
Thelma Rodgers
Zama Mtshawuli

Kitchen Staff
Robyn Rautenbach (Catering Manager)
Johanna Fritz
Cathy Arendse
Cynthia Gozongo
Ethel Mbangi
Lena Qogi

Other:
We employ many sports coaches on a part-time basis.
We also have a number of Facilitators that work to assist pupils in the Classrooms.
These Facilitators are contracted by the parents.